Děkujeme sponzorům a partnerům za jejich podporu:

 

 

Historie tábora

Je to skoro neuvěřitelné, ale první tábor na louce poblíž Světlé pod Luží se konal už v roce 1979. Tehdy tady stálo jen několik stanů, dětí bylo méně a i náplň tábora se lišila, ale atmosféra tohoto místa poblíž česko-německých hranic zůstala. Mlhavá rána, noční štěkání srnců, nevypočitatelné počasí. Dlouhou dobu tábor fungoval při druhé základní škole v Říčanech (okres Praha-východ). Po zániku pionýrské organizace hrozilo, že skončí i tábory, ale nakonec se vždycky našlo dost nadšenců, kteří pobyt dětí v přírodě zorganizovali. Během třicetileté existence se tady vystřídala spousta dětí i vedoucích. Zpočátku probíhalo víc turnusů s menším počtem dětí se zaměřením především na turistiku. Postupem času dětí přibývalo a i program se stal atraktivnější. První tábory byly týdenní, potom čtrnáctidenní, a dokonce i třínedělní. V novodobé historii jezdíme opět na čtrnáct dní, s ohledem na čerpání dovolené vedoucích a náklady na provoz tábora. Pro děti je nyní každoročně připravována tematická celotáborová hra kolektivem vedoucích, kteří za ta léta s táborem rostli, stárli, někteří šedivěli, ale hlavně všichni získali řadu zkušeností pro další práci.

V roce 2003 vzniklo z důvodu právní subjektivity a možnosti získávání dotací občanské sdružení s názvem Vesmír. Tento záměr se zdařil, již několikrát jsme čerpali finanční prostředky na činnost prostřednictvím grantů města Říčany nebo obdrželi peněžní či materiální dary od příznivců tábora. Díky nim bylo možné obměnit původní, dnešním potřebám nevyhovující vybavení. Staré stany byly kompletně nahrazeny novými, investovalo se do sportovních potřeb, kuchyňského vybavení atd. Při současném počtu padesáti dětí bylo třeba řešit také místo pro stravování, zlepšit prostředí pro osobní hygienu a další důležité věci, vyplývající ze stále se zpřísňujících předpisů pro akce dětí v přírodě.

Za celou historii fungování tábora ve Světlé prošla pod stanovými celtami spousta dětí, vedoucích i přátel podílejících se na zajištění provozu. Z tehdejších dětí jsou dnes rodiče nebo i vedoucí a určitě nejen z nostalgie posílají své potomky na stejné místo.

A co nás čeká v nejbližší době? Příprava nové celotáborové hry pro letošní léto (samozřejmě zase té nejlepší) a velká sláva v podobě setkání všech, kteří na tento tábor za celou jeho historii jezdili. Pokud patříte mezi ně, kontaktujte hlavního vedoucího Jiřího Skořepu a nenechte si tuhle akci ujít.

  • 2008 Egypt 2008 př. n. l.
  • 2007 Expedice Himálaja
  • 2006 Vesmírná odysea
  • 2005 Tajemství amuletu
  • 2004 Za pokladem kapitána Kida
  • 2003 Lužičtí rytíři (z dob posledních Přemyslovců)
  • 2002 Pán prstenů

… a dále do minulosti: Zlatokopové, Cesta do pravěku, Objevení Ameriky, Staré pověsti české

Pokud jste jednou nebo i víckrát strávili nějaký čas na letním táboře ve Světlé a máte nějaké staré diplomy, upomínkové předměty, fotografie anebo si pamatujete, v jakém roce se hrála jaká hra, koho jste měli jako vedoucího, praktikanta, dejte nám vědět na adresu os-vesmir@seznam.cz nebo nás kontakujte osobně.

… a dále do minulosti: Zlatokopové, Cesta do pravěku, Objevení Ameriky, Staré pověsti české


Tady se můžete podívat jak se o nás psalo v roce 1979 v časopise Sedmička

Něco málo ze setkání "táborníků" a oslavy 30ti let